Vajinismus Tedavisi


Danışanlarımız eşli olarak kabul edilmektedir. Eşi olmayanlarlada tek olarak görüşülmektedir. Hipnotrepi, modern terapi ve nefes terapisi ile tedavi yapılıp gün sonunda engelleri aşmaya hazır hale geleceksiniz. Tedaviden sonraki takipler ücretsizdir.

 
 

Vajinismus hastalığı ne demektir? Vajinismus nasıl anlaşılır?

Bu bölümde "vajinismus hastalığı nedir, nasıl gelişir, ne demektir, vajinismus nasıl anlaşılır" gibi vajinismus problemiyle ilgili sorularınızın cevaplarını alabileceksiniz.

Öncelikle vajinismus aslında bir hastalık değil bir "semptom" yani bir bulgudur.  Yani aslında buz dağının görünen kısmıdır, problem ise derinlerde yatmaktadır.

Biz bölümlerimizde, daha kolay anlaşılabilmesi açısından hastalarımızın daha çok tercih ettikleri tabirleri kullandık.


Vajinismus hastalığı nedir? Vajinismus ne demek?

Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta zevk dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur. Son zamanlardaki yeni bir görüşe göre de vajinismus, istenilse bile vajina içerisine parmak veya her hangi bir yabancı cismin girememesi, cinsel birleşmenin yapılamaması halidir.

İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.

Cinsel ilişkide kasılmalar farklı düzeylerde olabilir…
Cinsel ilişkide özellikle vajinanın alt 1/3 kısmındaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakla birlikte bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta vajinismus probleminin derecesine de bağlı olarak çene, ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir.  Kasılmaların şiddeti vajinismusun da derecesini göstermektedir.

Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar kendilerinin bile fark edemeyeceği düzeydedir.

Vajinismus nedir? Bir tanıma göre vajinismus hastalığı bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğudur...
Vajinismus hastalığında kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehlikeden korumak için yaptığı refleksif bir harekettir.

Diğer bir tabir ile penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde (refleks olarak) kasmaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi”olarak da tanımlanmaktadır.

Vajinismus hastalığında cinsel ilişkide ağrı şartı aranmaz...

Bir kişinin vajinismus hastalığı tanısı alabilmesi için cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Yine bazı durumlarda vajinismus problemini yaşayan hastalar cinsel ilişki sırasında kendilerini kastıklarının farkında bile olamayabilirler. Ancak, görüştüğümüzdevajinismus eşleri ”vajina girişinde sanki bir duvar varmış gibi direnç ile karşılaştıklarını” bize ifade etmektedirler.

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kişinin kontrolü dışındadır; yani “istemsiz” olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle vajinismus problemini yaşayan kadınların pek çoğu halen bakiredir.

İlk gecenin ağrılı olması vajinismus hastalığı sebebidir…

Bazı durumlarda kişi ilk gece yaşadıkları cinsel ilişki sırasında kendisini aşırı derece kastığından ötürü kızlık zarı yırtılmakta ve daha sonra bilinçaltına yerleşen korkularında ötürü bir daha cinsel ilişkiye girememektedir. Bu sebeple vajinismus hastalığı ilk gece korkusuolarak da bilinmektedir.

Vajinismus hastalığı % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise organik nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.
Vajinismus nedenleri arasında görüldüğü üzere psikolojik etkenler ön sıradadır. Psikolojik nedenler arasında cinsellik ve cinsel ilişki ile ilgili bilinçdışına yerleşen kaygılar bulunmaktadır.


Vajinismus hastalığında vajina darlığı var mıdır?

Hayır.  Hastaların pek çoğu kendi vajinalarının normalden küçük veya daha dar olduğu hissini taşımaktadırlar. Halbu ki; vajinismus hastalığı çoğu zaman bir vajina darlığı problemi değildir. .
Vajinismus hastalığının iki ayrı türü vardır: Primer vaginismus ve Sekonder vaginismus.

Primer (birincil) vajinismus nedir?
Primer vajinismus istemsiz vajinal kasılmalar nedeni ile hiç cinsel ilişkiye girememe durumuna verilen isimdir. Primer vajinismusu olan kadınlar hayatları boyunca hiç ilişkiye girememişledir; diğer bir tabir ile halen bakiredirler.

Vajinismus hastası olan kadınların büyük çoğunluğu primer vajinismustur.

Sekonder  (İkincil) vajinismus) nedir?
Çok daha nadir durumlarda normal bir şekilde cinsel hayatı olan kadınlar, daha sonralarda eşleri ile ilişkiye girememe şikayeti ile hekime gelebilmektedirler. Bu duruma “sekonder vajinismus (ikincilvajinismus)” adı verilir.

Sekonder vajinismus hiç ilişkiye girememiş olan çiftlerin sahip oldukları “primer vajinismus (birincil vajinismus)” durumundan daha az rastlanılan bir cinsel işlev sorunudur.
Seconder vaginismus daha sıklıkla zor bir doğum, ağrılı veya travmatik kürtaj gibi bir jinekolojik girişim, taciz veya tecavüz sonrasında, eşe veya evliliğe bağlı faktörlerden dolayı gelişebilmektedir.

Vajinismus nasıl anlaşılır?

Vajinismus hastaların cinsel öykülerinin alınması ve daha sonrasında yapılan basit bir jinekolojik muayene sonucunda rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Hastalar cinsel ilişki sırasında ön sevişmeden zevk aldıklarını, cinsel birleşme (penetrasyon) anı  gelene kadar güzel bir şekilde rahatladıklarını ve vajinal ıslanmalarının olduğunu, ancak tam penis vajina içine gireceği sırada birden kendilerini kastıklarını, ıslanmalarının azaldıklarını, eşlerini itip bacaklarını kapatarak ilişkiyi sonlandırdıklarını ifade etmektedirler. Vajinismus hastası olan kişiler cinsel birleşme anı geldiğinde hissettikleri bu korkuyu da anlamlandıramadıklarını söylemektedirler.

Vaginismus farklı şekillerde kendisini gösterebilir...
Vajinismus hastası olanlar cinsel ilişki haricinde de vajina ile ilgili tüm uygulamalardan kaçınmaktadırlar. Örneğin vajinismus hastalığı olan kadınlar vajina içine fitil, tablet veya tampon yerleştirmekte de sorun yaşamaktadırlar.

Yine vajinismus hastası olan kişiler genital bölgelerine ağda yaptırırken bile sıkıntı yaşayabilirler. Vajinal ultrasona girememe, smear aldıramama, jinekolojik muayenelerden kaçınma da vajinismus belirtileri arasında olabilir.

Çoğu vajinismus hastası eşini sevmekte, ona değer vermektedir. Eşini iterek cinsel ilişkiyi sonlandırmak kendilerine olan güvenleri de azaltmakta ve zaman içinde omuzlarına binen sıkıntılar da her geçen gün artmaktadırlar.

Vajinismus hastalığı nedir? Diğer bir tarife göre vajinismus hastalığı bir "erteleme kaçınma hastalığı"dır...
Bir diğer tarife göre de vajinismus hastalığı bir “erteleme kaçınma hastalığı” dır. Sürekli bir takım mazeretler üreten çiftler sorunlarından kaçınmakta ve tedavilerini ertelemektedirler.
Başka bir görüşe göre de 'cinsel fobi' yani cinsel ilişki korkusudur. 

Vajinismus hastalığında kesin çözüm için bir an önce karar vermek ve daha sonra harekete geçmek son derece önemlidir. Çünkü çözümlenmeyen ve üstü kapatılan bu tür cinsel problemler zaman içinde onarılamaz ailesel sorun yumağına dönüşebilmekte.


VAJİNİSMUS NEDENLERİ

I. Psikolojik Nedenler:
Bilişsel Çarpıtmalar
Cinsellik, kızlık zarı, namus kavramı, ilk gece ile ilgili çevreden anlatılan yanlış, eksik ve abartılı bilgilere “bilişsel çarpıtma” adı verilir.

Bilişsel çarpıtmalar kişinin bilinç altına yerleşerek cinsel ilişki sırasında sorun yaşamasına neden olmaktadır.

Kızlık zarını koruma ve Namus Kavramı
Özellikle bizim toplumumuzda küçük yaşlardan itibaren öğretilen kızlık zarını koruması ile ilgili “kızım eteğini ört, orayı kapat, ayıp, günah, bisiklete binerken bak burayı sakın çarpma, yüksekten atlama yoksa burası yırtılır, burayı koru, erkeklerden uzak dur, cinsellik kötüdür, artık koskoca bir kız oldun kendini erkeklerden korumalısın, ağaca tırmanma yoksa burası yırtılır” gibi mesajlar kişilerin çocukluk döneminden itibaren vajina ve kızlık zarını “sanki kutsal bir organmış gibi”görmelerine ve kendilerini korumalarına neden olmaktadır.
Bu tür "cinsel koruma mesajları" alan kişiler evlendikten sonra ilişki denemelerinde de kendilerini yine o koruma içgüdüsü ile kasmakta ve ilişkiye engel olmaktadırlar.

Aşırı dini ve ahlaki kurallar
Özellikle aşırı geleneksel yapı içinde büyütülmüş, dini ve ahlaki kuralların sıkı bir şekilde uygulandığı kişilerde kızlık zarını koruma nedeni ile ilgili vajinismus ve diğer cinsel problemler daha sık karşımıza çıkmaktadır.

İlk Gece Hikayeleri
İlk gece ile ilgili akrabalardan veya daha önceden evlenen arkadaşlardan duyulan abartılı ve yanlış hikayeler de vajinismus nedenleri arasındadır.

İlk gece ile ilgili “ilk gecede kızlık zarı çok kanar, patlar, yırtılır, kırılır, ilk gecemiz çok zor oldu, üç gün kalçamın üzerine oturamadım, canım çok yandı, ilk gecede kilitlenme oluyormuş, ilk gecede birisinin kanaması çok olmuş hastaneye zor yetiştirmişler, doktorlar dikiş atmak zorunda kalmış” gibi abartılı ve yanlış hikayeler kişilerin bilinçaltına yerleşerek korkularının artmasına sebep olabilmektedir.
Halk arasında adeta bir “şehir efsanesi” şeklinde kulaktan kulağa anlatılan abartılı cinsel hikayelere cinsel mit (cinsel hurafe) adını vermekteyiz. Bizim gibi cinselliğin rahatça konuşulamadığı toplumlarda cinsel mitler daha sık olarak karşımıza çıkmakta ve çocukluk dönemlerinden itibaren bilinçdışına yerleşerek cinsellikle ilgili bir takım kaygılara neden olmaktadır.


Cinsel Travmalar
Çocukluk veya yetiştin dönemlerde ortaya çıkan cinsel travmalar da ileriki dönemlerde cinsel sorunlara neden olabilmektedir. En sık olarak görülen cinsel travmalar:
 Taciz, cinsel istismar veya tecavüz olayını yaşama
 Ensest ilişki yaşamış olma (Aile içinde anne, baba veya kardeşler ile yaşanan cinsel ilişkiler)
 Doğumu seyredip korkma (İnternetten, televizyondan veya bir yakınının doğumuna girerek)
 Anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma (görerek veya seslerini duyarak)
 Pornografik film izleyip tiksinme
 Kız veya erkek arkadaşını masturbasyon yaparken görüp tiksinme
 Fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalma (Dayak, darp, kaçırılma, aile içi şiddet şeklinde)

Nedeni Tam Bilinmeyen Vajinismus
Bazı kişilerde somut olarak hiç bir neden ortada görünmemesine rağmen vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Son derece rahat, modern ve huzurlu bir ortamda yetişmiş olan, aileden veya çevreden hiçbir baskı görmemiş, modern ortamlarda büyümüş ve sosyokültürel düzeyi yüksek kişilerde de vajinismus sorununun ortaya çıkması ilginçtir. Bu kişilerin ortak sorusu ise bellidir:"Neden ben?"  Bu sorunun cevabı ise bilinç dışına atılan hatırlanmayan mesajlar veya yaşanılan olaylarıdır. Yani nedenler aysbergin görünmeyen yüzünde saklıdır.

Jinekolog hekimlerin neden olduğu vajinusmus
Bazı jinekolog hekimler davranışları, sözleri, muayene şekilleri veya yaklaşımları ile sorunu olmayan kişilerin ilerleyen zamanlarda vajinusmus sorununu yaşamalarına neden olabilirler.

Hekimleri, özellikle jinekolog hekimlerin neden olduğu vajinusmus problemine "İatrojenik vajinusmus" adı verilir.


Kişilik Yapısı
İyi kız olma sendromu nedir?

Özellikle mükemmeliyetçi kişilik yapısında, iç disiplini yüksek, çalışkan ve sosyokültürel düzeyi yüksek olan kişilerin denetim ve kontrol mekanizmaları da son derece iyi çalışmakta ve bu durumda da özellikle vajinismus, cinsel isteksizlik ve anorgazmi (orgazm olamama) sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu durum “iyi kız olma sendromu” olarak bilinmektedir.
İyi kız olma sendromuna sahip kadınlarda cinsel ilişkinin amacı adeta kocayı memnun etmek için bir görev halindedir. Bu kişilerde bu nedenle cinsel ilişkiden haz alamama ve orgazm olamama sorunları da bulunmaktadır.
Diğer taraftan kişilik yapısı tam olgunlaşamamış kişiler de vajinismus açısından risk altındadır. Bu kişiler özellikle cinsel ilişki sırasında adeta bir çocuk gibi davranmakta ve birleşmeyi denemek isteyen kocalarına yalvarıp ağlayabilmektedirler.

Aile Yapısı
Aile yapısı baskın ve disiplinli baba, pasif anne modeline sahip çocuklar da ileride vajinismus hastalığı açısından risk altındadırlar.
Çocukluk döneminde anne ve babası boşanmış olan çocuklar, sıkı (kontrollü) bir şekilde babaanne- anneanneleri tarafından büyütülen çocuklar da risk altındadırlar. Çünkü geleneksel aile yapısı kişinin sürekli olarak kendisini korumasını öğütlemektedir.
Yine erken yaşlarda evlatlık olduğunu öğrenenler de yaşadıkları bu psikolojik travmanın etkisi ile vajinismus olma eğilimindedirler.

Vajinismus tedavisinde kesin çözüm için neden önemli değildir...
Evet.  Vajinismus sorununu çözmek için altta yatan neden veya nedenlerin tümünü bulmak şart değildir. Tedavide önemli olan cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili korkuları öncelikle doğru bilgiler vererek yenmek daha sonrasında da "pelvik kas hafızasının yeniden oluşturulmasını" sağlamaktır.

II.  Organik (Yapısal) Nedenler
Vajinismus problemi % 90 psikolojik nedenlere bağlı olmasına rağmen, % 10 organik (yapısal) sebepler sonucunda gelişmektedir.

Vajinismusun organik nedenleri arasında kızlık zarı, vajina, genital organlar ile ilgili jinekolojik problemler bulunmaktadır.

Jinekolojik değerlendirme şarttır...
Vajinismusun kesin tanısı için öncelikle bir jinekolojik değerlendirme şarttır. Bu jinekolojik değerlendirme sonrasında vajinismus tanısı netleşmekte ve tedavi ona göre yapılmaktadır.

Önceden jinekolojik değerlendirme yapılmadan aldıkları yanlış tanılarla cinsel terapilere alınan pek çok hasta gereksiz yere maddi ve manevi kayıplara uğramaktadır.

Vajinismusa neden olan organik nedenler:
 Vulvar Vestibulit Sendrom
 PID (Pelvik Inflamatuar Hastalık)
 Bartholin Absesi ve Bartholin Kisti
 Vajinitler (Vajina enfeksiyonuna neden olan mantar enfeksiyonları, trikomonas ve bakteriyel vajinoz gibi hastalıklar)
 Doğuştan gelen anatomik engeller: Vajinanın kısa olup kör olarak sonlanması (Müllerian agenezi), Vajina içinde yer alabilen perdeler (vajinal septum), kızlık zarının normalden kalın ve ser olması (rigid hymen), kızlık zarının yüksek kenarlı olması (yüksek kenarlı hymen),kızlık zarının diğer yapısal problemleri (yarım ay hymen, cribriform hymen, ara bölmeli hymen) gibi.

Vajinismus problemi eğer doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal nedenlere bağlı gelişmiş ise bir takım cerrahi yöntemlerle ve ilaç tedavileri ile kesin çözüme ulaşılabilmektedir.

 

HİPNOZLA VE TERAPİYLE 1 GÜNDE VAJİNİSMUS TEDAVİSİ. ÜCRET YÜZYÜZE GÖRÜŞÜLECEKTİR.
 

 
Hızlı İletişim :
Cep: 0531 994 69 06
Mail:[email protected]
 

Ana Sayfa | Haberler | Hakkımızda | Fotoğraflar | Sık Sorulan Sorular | İletişim


Bu Site Hipnozium Aittir. | Tüm Hakkı Saklıdır. © 2020


Kurumsal Mail Giriş  |  Web Tasarım : Vizly.Com